اگرمیزان آشنایی شما با هنر چوب و رزین اپوکسی کم است . مقاله زیر نگاهی اجمالی به تمام موارد مطرح در این هنر دارد . لذا توصیه میکنیم آنرا مطالعه فرمائید .

((((((((مقاله آموزش کار با چوب و رزین اپوکسی )))))))

 

در این مقاله فقط به چوب می پردازیم . چون در ساخت قطعات کوچک و برزگ چوب و رزین اپوکسی اهمیت زیادی دارد .

بدیهیست سایر کاربردهای آن در حوصله این نوشتار نمیباشند .

 

از طرفی در مقالات رزین چیست ؟ و چسب رزین چیست ؟ بطور مفصل و کافی به جزئیات رزین اپوکسی پرداخته ایم . 

کره زمین بعد از آبهای شور و شیرین ، سنگ و خاک مملو از گیاهان و درختان است . درختان منابع چوب جهان هستند .

 

البته برداشت بی رویه و عملکرد سودجویان و فرصت طلبان ،متاسفانه موجب نابودی برخی گونه های باارزش شده است .

 

 بشر نیازهای اولیه خود از جمله : ساخت سلاح برای شکار ، ساخت سرپناه ، ظروف غذا و امثالهم را از چوب درختان تامین کرد .

و این روند همچنان تا به امروز ادامه دارد .

 

انسان مواد زیادی کشف ، و بجای چوب در وسعت زیادی بکار برد ،که اغلب آنها از چوب هم بهترند . ولی هیچ کدام قادر نبودند که  جایگزین چوب شوند .

 

 

جنکل

 

 

فیزیک چوب :

 

چوب ، به طور مختصر در مقاله آموزش کار با چوب و رزین اپوکسی توضیح داده شده است. در این نوشتار به جزئیات بیشتر ، و به صورت تخصصی به آن می پردازیم .

منابع چوب که همان درختان میباشند ، از نظر فیزیکی ویژگیهای منحصر بفردی دارند .

اول شکل ظاهری درختان است ، که از نقطه نظر نوع و اندازه برگها ، ارتفاع و قطر  تنه ، شکل و وسعت شاخه ها تنوع بیشماری دارند .

دوم ویژگی مقاطع طولی و عرضی درختان است . نکات کلیدی در شناخت چوب در این بخش نهفته است .

از مرکز مقطع عرضی به سمت بیرون ، مغز ، چوب ، لایه زاینده و پوست قابل روئیت است .

 

قسمت چوب یک لایه ضخیم حلقوی میباشد ، که در کنار سلولهای زاینده قرار گرفته اند .این حلقه های متحدالمرکز  با گذشت هر یک سال از عمر درخت ، یک لایه بیشتر میشوند ، و شمارش آنها تعیین کننده سن درخت است .

 

مقطع عرضی در نهالها به  رنگ روشن میباشد ، و هرچه سن بالاتر میرود رنگ تیره با نقوش مختلف شکل میگیرد .پوست محافظت درخت را بعهده دارد . و از سلولهای مرده و پیر تشکیل شده اند .

 

قابلیت حرارتی چوب بسیار کم است .ولی گرمای ویژه آن بالا میباشد . به همین دلیل در مقابل تابش خورشید بر خلاف فلزات سطح آن سوزاننده نیست .

 

در ضمن در دمای پائین یخ نمی زند . قابلیت تحمل فشارهای مکانیکی ، تورق ، صیقل پذیری ، سازگار با پوشش های رنگی و ایجاد گرما در زمان سوختن از دیگر خصوصیات این ماده با ارزش میباشد .

 

 

مفطع عرضی درختان

 

 

شیمی چوب :

 

ماده اصلی چوب سلولز است . ۴۰ تا ۴۵ در صد چوب خشک را سلولز تشکیل میدهد. گلوکزی که در سلولوز وجود دارد ، باعث پیوند های هیدروژنی بین ملکولی شده ، و موجب مقاومت چوب در مقابل حلالها گردیده است .

بقیه مواد چوب شامل آب ، اسیدهای رزینی ، ترینوئیدها ، مواد فنلی ، چربی ، مواد کانی و برخی فلزات میباشند .

مواد شیمایی مختلفی از چوب استخراج میشود مانند تربانتین ، دوزین و غیرو که از بحث ما خارج هستند .

 

منابع و انواع چوب :

 

عصر یخبندان ، حدود یازده هزار سال پیش در دوران سوم زمین شناسی ، جنگلهای زیادی  کلآ نابود شدند . و در برخی از نقاط کره زمین آسیبهای جدی رخ داد.

خوشبختانه جنگلهای شمال ایران فقط آسیب دیدند ، و برخی گونه ها جان به در بردند . 

 

جنگلها عمده ترین منابع تولید چوب هستند ، علی رغم خصلت تجدید پذیری جنگلها و درختان این منابع شدیدآ آسیب پذیرند .

 

البته دولتها نظارت خود بر منابع چوب را جدی تر گرفته اند . همچنین سازمانهایی مآموریت دارند برای حفظ و تکثیر گونه های کمیاب و رو به انقراض تلاش کنند .

 بعنوان نمونه چوب سرخدار را میتوان نام برد . ولی متاسفانه سودجویان دست بردار نیستند ، و بشکل غیر قانونی منابع آنرا بریده و بصورت قاچاق در بازار سیاه عرضه میکنند .

یکی دیگر از مواردی که به این سرمایه ملی لطمه میزند . متاسفانه فرهنگی میباشد ، مردم بومی نزدیک جنگلهایی که  زیست گاه درختان سرخدار میباشند . بعلت سمی بودن ، برگهای این درختان  ، برای دامهایشان ، اقدام به بریدن ، کندن و نابودی نهالهای این گونه کمیاب و با ارزش مینمایند .

 

از طرفی گل فروشیها بعلت زیبایی و همیشه سبز بودن برگهای سوزنی این درختان ، آنها را در ساخت دسته گل بکار میبرند .

 

قلیان سازها و امثالهم نیز ، که برایشان ده ها گونه مناسب و مجاز وجود دارد . از عوامل دیگر نابودی این گونه کمیاب و رو به انقراض میباشند .

البته از نظارت در حفظ آنها توسط نهادهای مسئول هم باید تشکر کرد . ولی اقدامات آنها به تنهایی کافی نیست . 

 

 

برگ درخت کوکوبولو

 

درخت تنومند سرخدار

 

 

(هنرجوی عزیز ، خواهشمند است ، برای استفاده در ساخت قطعات چوب و رزین ، مصرف کننده چوبهای کمیاب و قاچاق نباشید . آنچه ما نیاز داریم از نقطه نظر نقش ، زیبایی و استحکام در انواع مجاز موجود است .با رعایت این نکته در حفظ منابع و جلوگیری از نابودی آنها سهیم شوید.) 

 

چوب سرخدار

 

منبع جدیدی برای چوب :

 

 یکی از اولین موادی که بشر برای رفع نیازهایش  شناخت ، و استفاده کرد . درختان و چوبشان بود .

و مهمتر اینکه تا امروز جایگزینی برایش یافت نشده است . ویژگی های این ماده با ارزش ، باعث گسترش روز افزون مصرف آن گردیده است . 

بدیهیست چنین ماده ایی باید حفظ و تکثیرش گسترش یابد .

 دولتها برنامه های زیادی در رابطه با جایگزین درختانی که بریده میشوند دارند .  ولی جوابگو نیستند . اخیرآ متولیان امور جنگل و مرتع ، اقدام با ارزشی در ایران انجام داده اند . و آن توسعه کشت درختانی از گونه پائولونیا میباشد . که جای قدردانی دارد . برای آشنایی بیشتر مختصرآ به آن می پردازیم .

 

درخت پائولونیا:

 

این درخت بومی کشور چین است . و به درخت پولساز معروف شده . ویژگی مهم این درخت کاربرد برگ و شکوفه هایش در تهیه خوراک دام و پرورش زنبور عسل میباشد .

 

 

شکوفه درخت پائولونیا

 

 

همچنین سریع الرشد بودن و سازگاری با تمام مناطق سردسیری و گرمسیری خصوصیت بارز دیگر این گونه از درختان است .

 

از طرفی ویژگی رشد آن موجب تولید چوب فراوان در زمانی کوتاه میباشد .

 

این درخت در سن پنج سالگی پانزده متر ارتفاع و ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر قطردارد. و مقدار چوب مفید و قابل برداشتش بین ۳ تا ۵ متر مکعب است ، با توجه به قیمت هرمترمکعب چوب ، پولساز بودن این درخت بلاشک قطعی میباشد .

تنه درخت پنج ساله پائولونیا

 

در ضمن کیفیت چوب این درخت علی رغم سبک بودن از سختی مناسبی برخوردار است . و برای ساخت قطعات چوب و رزین نیز مناسب میباشد .

از نظر فیزیکی چون به سهولت خشک میشود وترک بر نمی دارد ، قابلیت عملیات نجاری دارد و میتوان از آن ورقه های نازک برای صنعت روکش و تخته لایه ایی تهیه کرد .در صنعت مبلمان و دکوراسیون نیز کاربرد رو به افزایش دارد .

 

 

چوب پائولونیا

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد این درخت و کاربردهای چوب آن به اینجا مراجعه کنید 

فورتونی و الونگاتا دو گونه از این درخت هستند ، که گونه الونگاتا بعلت تحمل منفی ۲۵ درجه و مقاومت بالا در گرما ، قابلیت رشد در همه جا را دارد . در خاتمه متولیان کشاورزی و منابع طبیعی کشور مدتی است که در رواج کشت آن فعال هستند .

 

 

انواع چوبهایی که مناسب استفاده در رزین اپوکسی میباشد :

علاوه بر چوب پائولونیا که برای ساخت قطعات با رزین اپوکسی مناسب است . چوبهای محکم ، زیبا و خوش نقش بسیاری دیگر ، وجود دارد . لگنا پیشنهادش براساس چوبهای مناسبی میباشد ، که مجاز و در بازار داخلی به سهولت قابل تهیه است . و در زیر به مهمترین انواع آنها می پردازیم :

 

چوب کوکوبولو :

این چوب یکی از چوبهای متنوعیست که بصورت وارداتی  در بازار ایران  وجود دارند . چوبی گران قیمت و به همین علت کمیاب است . ولی به لحاظ ویژگیهای منحصر بفردش ، جهت آشنایی علاقمندان به شرح آن می پردازیم .

این چوب بومی امریکای جنوبی خصوصآ مکزیک است .این چوب در حلقه چوبی خود ، در لایه بیرونی زرد رنگ ، و به سمت مرکز به قهوه ایی تیره با رگه های قرمز منتهی میشود . شیارهای طولی نیز از همین آرایش رنگی برخوردار است . تا اینجا با چوبهای عناب ، گردو و چند گونه دیگر تفاوت فاحشی ندارند . ولی موارد زیر از ویژگیهای این چوبها میباشند .

– چوب تازه بریده شده ، رطوبت اشباع شده دارد . به نحوی که مثل بریدن سر یک جانور خونریزی میکند . شیره خارج شده معطر با بوی خاص که در صنعت عطر جایگهی دارد .

– همه چوبها بعلت وزن مخصوصشان در آب شناورند . ولی برخی انواع این گونه استثناء این قاعده است . و دارای وزن مخصوص ۰٫۸۹ تا ۱٫۱۰ میباشد . بدیهیست روی آب نمی ماند و غرق میشود .

– شیره ای که در درون این چوب موجود است ، سرشار از نوعی نفت و چربیست . که آنرا در مقابل آسیب حشرات و پوسیدگی مقاوم و طول عمر سازه های آنرا افزایش میدهد .

– از نظر ایمنی برای کارکردن با این چوب ، خصوصآ تازه و مرطوب آن باید توجه داشته باشید . ترشحات آن نیمه سمی و در مواردی ایجاد آلرژی شدید میکند . لذا در کار با این چوب حتی خشک آن باید در حین برش ، سابیدن و پرداخت موارد حفاظتی و ایمنی را رعایت کرد . 

– ابعاد درختان بالغ این گونه ۱۴ تا ۱۸ متر در طول و ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر در قطر میباشد . 

– صیقل پذیری و پرداخت نهایی این چوب در حد بی نظیر است . بدیهیست سازه هایی که نیاز به صیقل عالی نظیر زیورآلات دارند . باید بهای بالایی برایشان پرداخت شود .

– این چوب در دسته فوق سخت قرار دارد . بدیهیست در برش ، ساب و ایجاد نقش روی آن ، کار بیشتر و ابزار قوی تر نسبت به سایر چوبها لازم است .

 

 

چوب کوکوبولو

 

کاسه از چوب کوکوبولو

 

این چوب در ساخت سازه های بسیار مرغوب و گرانقیمت کاربرد دارد . از جمله دکوراسیون کاخها و منازل ثروتمندان ، زیورآلات چوبی یا چوب و رزین اپوکسی ، آلات و ادوات با کیفیت موسیقی و امثالهم . 

 

چوب آبنوس :

 

درخت آبنوس سیاه رنگ است . چوب معطر و خوش بویی دارد . یکی از ویژگیهایش تآخیر در رشد است . زمانیکه به هر دلیل شرایط نا مساعد باشد ، رشدش متوقف و سپس ادامه میدهد .

رنگ چوب آن زرد ، قهوه ایی و سیاه است و در مقابل اکسیژن هوا تیره تر میشوند .

این چوب گرانبهاترین جوب چهان است . و پادشاهان برای تخت شاهی و تزئینات و مبلمان کاخها آنرا بکار میبردند .

این چوب در دسته بندی سخت قرار داره و قابلیت تراش و ساب و صیقلی شدنش بسیار عالی میباشد .

پیپ ،چوب سیگار ، بافور ، مجسمه و زیورآلات چوبی مرغوب از این ساخته میشوند . برای کار چوب با رزین اپوکسی بسیار مناسب است .

 

چوب آبنوس

چوب گردو :

 

درخت گردو در اغلب نقاط جهان کشت میشود . مرغوبترین گونه خوراکی آن بومی ایران است .

 

این گونه توسط انگلیسیها به اروپا و از آنجا به امریکا برده شد . و بتدریج در آسیا نیز رواج یافت .

چوب گردو در دسته چوبهای سخت قرار دارد . بعلت تراکم ملکولی و بافت ریز ، همچنین تنوع در رنگ و نقش ، قابلیت تورق ، تحمل فشار و تنشهای مکانیکی کاربرد رو به افزایشی یافته است .

که میتوان از : ساخت پارکت ، درب وپنجره مرغوب ، مبلمان و دکوراسیون ، ورقهای روکش ، ادوات موسیقی ، زیورآلات و اشیای تزئینی و غیره نام برد .

بدیهیست که برای ساخت قطعات چوب با رزین اپوکسی نیز بسیار مناسب میباشد . یکی از ویژکیهای چوب گردو وجود گره های زیاد در مقاطع عرضی آن است ،که ناشی از پر شاخه بودن درخت گردومیباشد . و این گره ها زیبایی نقوش آنرا چندین برابر کرده است .

 

 

 

چوب گردو

 

چوب عناب :

 

درخت عناب یک گونه گرمسیری میباشد ، ولی در نقاط معتدل نیز کشت میشود . ایران مقام سوم را در جهان برای کشت آن دارد .

میوه اش به رنگ سبز است ، و زمانی که میرسد به قرمز عنابی تغییر رنگ میدهد .

در رنگ شناسی برای خودش جایگاهی داشته ، و قرمز عنابی معرف آن میباشد .

 

میوه اش خاصیت دارویی فراوان دارد . چوب عناب از تراکم بالا و بافت ریزی برخوردار است . در دسته چوبهای سخت جای گرفته ، رنگ عنابی و نقوش زیبا ، مقاومت آن در مقابل فشار و تنشهای مکانیکی از آن چوبی ساخته که کاربردهای فراوان دارد .

ساخت ادوات موسیقی ، پیپ و چوب سیگار ، مجسمه و آثار هنری ، زیورآلات و امثالهم از جمله کاربردهای آن میباشد . برای ساخت قطعات چوب با رزین اپوکسی از چوبهای مناسب و پیشنهادی لگنا است .

 

 

کاسه ساخته شده از چوب عناب

 

 

 

چوب کهور :

 

درخت کهور داستان جالبی برای کشور ما دارد ، که لازم است ، چون با چوب کار میکنیم ،از آن با خبر باشیم .

گونه ایرانی این درخت در مناطق فراخشک رشد میکند . ولی بومی صحاری هندوستان ، پاکستان ، افغانستان ، عربستان امارات و یمن است .

یک نمونه از آن قریب چهارصد ساله که در بیابانهای بحرین که هیچگونه نشانی از آب نیست ، رشد و زندگی میکند .

در نوارساحلی استانهای بوشهر هرمزگان ، سیستان و بلوچستان ، و جنوب استان کرمان مشاهده میشوند .

متاسفانه یک نوع کهور امریکایی در دشت خوزستان رواج یافته که خود آفت بزرگی شده است .

 

کهور فقط مناسب بیابانهای خشک و لم یزرع میباشد ، چون با ریشه اش که تا اعماق زمین فرو میرود ، و ساقه ایی که در سطح وسیع توسعه مییابد . تمام بافت گیاهی منطقه را تخریب ساخته و منابع آبهای زیر زمینی را تلف و شور میکند .

در صورتیکه دشت خوزستان مستعد توسعه نخلهای خرماست و چندین درخت میوه ده مهم ،که هجوم کهور به تمام آنها آسیب زده است .

لذا لازم است متولیان مربوطه خوزستان را نجات دهند ، و از سرایت بیشتر به مناطق همجوار جلوگیری نمایند .

 

 

درختچه کهور

 

 

 

چوب کهور نیمه سخت است . برای ساخت چوب سیگار و بافور ، قلیان ،ادوات موسیقی ،خراطی ، ابزارچوبی کشاورزی ، ساخت اشیای تزئینی ، تهیه زغال بادوام استفاده میشود .

رنگهای متنوعی از کرم روشن تا سیاه در انواع آن وجود دارد . برای ساخت قطعات چوب با رزین اپوکسی چوب مناسبی میباشد .

 

چوب کهور

 

 

چوب توت سفید:

 

درخت توت بومی کشور چین است ، ولی قدمت آن در ایران به حدیست که میتوان آنرا بومی ایران هم به شمار آورد .

 

درخت فوق العاده مهم و با ارزشی میباشد .برگهایش در بهار خوراک کرم ابریشم است . در پائیز خوراک دام میشود .

 

میوه اش بصورت تازه و خشک شده ، ارزش غذایی بالایی دارد .بین یکصد تا یکصد و پنجاه سال رشد میکند .

 

در اکثر نقاط کشور کشت میگردد . چوب آن در دسته سخت قرار دارد ، سازندگان تار و سه تار ایرانی آنرا تنها چوب مورد علاقه خود میدانند . رنگش قهوه ایی روشن در جوانی و نوع مسن آن قهوه ایی تیره است .

خوش نقش و فرم پذیر میباشد . مفاوم در مقابل فشار و تنشهای مکانیکی بوده و خشکش ترک بر نمی دارد .

در معرق و خاتم سازی ، ادوات موسیقی ، ابزار کشاورزی ، خراطی ، ساخت زیورآلات و کارهای هنری کاربرد فراوان دارد . برای ساخت قطعات چوب با رزین اپوکسی بسیار مناسب ، و یکی دیگر از پیشنهادهای لگنا میباشد .

 

 

چوب توت سفید

 

چوب چنار :

 

درخت چنار از درختانی میباشد که انواع مختلف آن در جهان کشت میشود . برای تزئین اماکن شهری تکثیر و در باغات و مزارع از چوب و سایه اندازیش بهره میبرند.

چوبش کرم و به تدریج تمایل به قهوه ایی پیدا میکند . در برشهای طولی آن لکه های سفید صدفی دیده میشود ، که باعث خوش نقشی آن میگردد .

در دسته چوبهای نیمه سخت قرار دارد . الیاف طولی آن باعث شده محکم و مناسب برای ساخت قطعات بزرگ گردد . در ساخت درب اماکن متبرکه کاربرد فراوان دارد .

ارتفاع ساقه بدون شاخه اش گاهی به هشت متر هم میرسد . بسیار قطور با عمر بالا بوده ، و در اغلب نقاط نمونه های کهنسال و قطور آن مشاهده میشود .

کاربردهای دیگری مانند درب و پنجره ، مبلمان ، خراطی و نجاری دارد .بسیار سازگار با رنگ و روغن است ، ولی بدلیل پرزهایی که در بافتش وجود دارد .قابلیت صیقل خوردنش پائین است .

به همین لحاظ برای تمام کارهای چوب با رزین اپوکسی مناسب نمی باشد .

 

 

چوب چنار

 

 

سایر چوبها :

 

همچنانکه قبلآ توضیح دادیم . با توجه به فعالیت ما در ساخت قطعات چوب با رزین اپوکسی ، مطالب مهم و انواع مناسب در این رابطه تا اینجا توضیح داده شد .

لذا به منظور آشنایی بیشتر با انواع چوب ،از سایر چوبها فقط نام میبریم .مانند: چوب توسکا ، چوب راش ، چوب افرا ، چوب ممرز ، چوب ساج ، چوب زبان گنجشک ، چوب شمشاد ، چوب کاج ، چوب نارون ،چوب سرو ، چوب اقاقیا ،  چوب ماهاگونی . همچنین چوب میوه هایی نظیر : گیلاس ،گلابی ، آلبالو .

 

 

 

 

برای آشنایی با روش آموزشی لگنا ، لطفآ به مقاله زیر مراجعه فرمائید .

 

((((((( کلاسهای آموزش عملی و کارگاهی لگنا ))))))) 

 

 

 

12
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
نودی
Guest

متشکرم

news 365
Guest

You should be a part of a contest for one of the finest blogs on the web.
I am going to recommend this website!

milano news
Guest

Aw, this was a really nice post. Spending some time and
actual effkrt to create a top notch article… bbut what can I
say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

fabbro 24 h
Guest

I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a quick
visit this web siote on regular basis to obtain updated from latest
gossip.

idraulico torino santa rita
Guest

Everyone loves what you guys are up too. Such clever
work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve added yyou guys to my
own blogroll.

Super Milano
Guest

Thanks in favor of sharing such a pleasant opinion,
post iss nice, thats why i have read it entirely

blog viaggi
Guest

Hmmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
I’m trying to figure out if its a problem on mmy end or if it’s the blog.

Any responses would be greatly appreciated.

Elettricista Pronto intervento
Guest

Hi there, i read your blog occasionally and i own a simillar one and
i was just wondering if you get a lot of spam comments?

If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
I get so much lately it’s driving me crazy so any
help is very much appreciated.

Tutto Fitness
Guest

What a stuff of un-ambiguity and preserveness of preckous know-how concerning unexpected feelings.

Web Casa
Guest

Today, while I was at work, my sistdr stole my iPad and tested tto
see if it can survive a 25 foopt drop, just so she can be a
youtube sensation. My iPad is now broken aand she has 83 views.

I know this is completely off topic buut I had to share it with someone!

fitness
Guest

Pretty! This has been ann extremely wonderful article.
Thank you for supplyinng this info.

davood
Guest
davood

سلام داودم چوب کهور دارم برات میارم حتما ببخشید این مدت نبودم مشکلم حل شد خدا رو شکر

فهرست