اگرمیزان آشنایی شما با هنر چوب و رزین اپوکسی کم است . مقاله زیر نگاهی اجمالی به تمام موارد مطرح در این هنر دارد . لذا توصیه میکنیم آنرا مطالعه فرمائید .

((((((((مقاله آموزش کار با چوب و رزین اپوکسی )))))))

 

 بطور کلی در فعالیتهای فیزیکی ، بخصوص ساخت و ساز برای تولید یک محصول ، ابزارآلات نقش کلیدی دارند .

گاهی اوقات فقدان یک وسیله یا ابزار ساده و ارزان ، موجب نزول کیفیت یک محصول میشود .

 

لگنا ، برای آندسته از هنرجویان ، که اطلاعات کمتری نسبت به ، نوع و کاربرد  ، ابزارآلات دارند . مقاله پیش روی را تهیه کرده است .

 

تاریخچه ابزارآلات 

 

با پیشرفت تکنولوژی و رشد صنایع در جهان ، مقوله ابزارآلات از جایگاه خاصی برخوردار است .

نظریه پردازان علوم اجتماعی ، بر این باورند که تکامل و رشد ابزار تولید ، تعیین کننده مناسبات اجتماعی میباشند .

 

زمانیکه ، عمده فعالیت تولیدی بشر ، فقط کشاورزی بود . ابزار تولید خلاصه میشد در یک خیش که گاو نیروی محرکه آن را تشکیل میداد  .

 

مناسبات اجتماعی در این مقطع ، نظام ارباب رعیتی بود . رشد جمعیت و گسترش جوامع  ، نیازمند تولید محصولات کشاورزی بیشتر بود .

 

دیگر گاو و خیش جوابگو نبودند . یک کشاورز به سختی قادر به تولید محصولات ( غذا ) برای خود و خانواده اش میشد .

 

در نتیجه  : انگیزه لازم ، که همان احساس نیاز است ایجاد گردید .

 

بتدریج با کشف فلزات ، رشد علوم ، پیدایش دانشمندان و محققان ، توسعه مراکز علمی آموزشی ، تحولات عظیمی بوجود آمد و بدین صورت  عصر صنعتی آغازگردید  .

 

استفاده از تراکتور و کمباین ، تولید مصولات کشاورزی  را افزایش و نظام ارباب رعیتی تبدیل به نظام سرمایه داری صنعتی گردید .

 

رعیت شد کارگر و ارباب ها شدند صاحبان و مدیران صنایع مختلف  و سیر تحولات بعدی تا امروز ادامه یافت .

 

ماشین آلات بزرگ و کوچک ابزارآلات تولیدی  این عصر میباشند .همه چیز تخصصی شده  است .

 

در نتیجه :  فنون ، حرفه و تخصص محور تشخیص و تمایز ابزارآلات هستند .برای پرداختن به ابزارآلات در هنر چوب و رزین نیز باید از این منظر ورود کرد .

 

 

فنون و تخصصهای مرتبط با هنر چوب و رزین اپوکسی

 

 

با شناخت ،  حرفه و تخصص های مرتبط ، امکان بررسی ابزارآلات رزینی فراهم میشود .

 

لذا به توضیح آنها بشرح زیر می پردازیم .

 

 

۱- برش ( بریدن چوب و قطعات جامد رزین اپوکسی )

 

۲- ساب ( سابیدن سطوح چوب و رزین اپوکسی )

 

۳- پرداخت ( پولیش و صیقلی کردن سطوح چوب و رزین اپوکسی )

 

۴- گرما ( اعمال گرما روی مواد و سطوح چوب و رزین اپوکسی )

 

۵- تراز ( تراز کردن قالب و سطوح برای کار با چوب و رزین اپوکسی )

 

۶- غبار زدایی ( جمع آوری گرد و غبار حاصل از برش و ساب روی چوب و رزین اپوکسی )

 

۷- لیختنبرگ ( اجرای تکنیک لیختنبرگ د رهنر چوب و رزین اپوکسی )

 

۵- تراز ( تراز کردن قالب و سطوح برای کار با چوب و رزین اپوکسی )

 

 

ابزارآلات مورد نیاز در اجرای هر فن و تخصص در هنر چوب و رزین اپوکسی

 

در این بخش ضمن توضیح مختصری از کار به ذکر  ابزار مناسب آن کار می پردازیم .

در مواردی که استفاده از روش یا ابزار دیگری ممکن باشد .

تحت عنوان پیشنهاد لگنا آنرا توضیح میدهیم .

 

 

برش :

 

انجام بریدن و آماده سازی  چوبهای مختلف برای ساخت زیورآلات ، اشیاء ، قطعات کوچک و متوسط ، همچنین بریدن قسمتهای زائد یک قطعه ساخته شده از چوب و رزین اپوکسی  یا رزین اپوکسی تنها را عملیات برش مینامیم .

اره های دستی نجاری ، کمان اره آهن بر ، کمان اره مویی ، دستگاه اره مویی رومیزی  که تصاویرشان در زیر مشاهده میشوند . ابزار مناسب برای این فعالیت هستند .

 

اره دستی

 

 

 

اره آهن بر دستی

 

 

دستگاه اره مویی برقی

 

 

۱- دریل دستی با سه نظام ده میلیمتری ، برای انجام سوراخکاری و در مواردی با نصب یک تبدیل روی سه نظام ، برای سنباده و پولیش قابل استفاده است .

دریل دستی

۲- پایه دریل رومیزی برای کنترل بهتر در سوراخکاری میباشد . این پایه ها قابلیت نصب انواع دریلها و دستگاههای فرز مینییاتوری را دارند. در ساخت قطعات چوب و رزین اپوکسی بسیار کاربرد دارند .

پایه دریل رومیزی

۳- فرزمینیاتوری با سه نظام سه میلیمتر، این فرز با سنباده های انگشتی ، مته و فرزهای متنوع یک ابزار بسیار کاربردی و مفید است .

فرز مینیاتوری

۴- دستگاه سنباده  از تنوع زیادی برخورداراست . اساس کار اغلب آنها یک صفحه لرزشی میباشد ، که یک صفحه سنباده روی آن قرار میگیرد . البته نوع تسمه ایی با حرکت رفت و برگشت ، یا دورانی نیز از انواع مهم دیگر این وسیله هستند .

دستگاه سنباده برقی

دستگاه سمباده لرزان صفح سه گوش

برای سهولت در تعویض سنباده های مستعمل و از کار افتاده ، آنها را پشت چسبدار یا خود چسب میسازند . در این تکنیک در پشت ورق سنباده پارچه کرک دار چسبیده ، و صفحه محل استقرار سنباده آجدار است . بدین ترتیب سریع تعویض میشوند . درضمن با توجه به شکل صفحه دستگاه صفحات مثلثی و دایره بصورت خودچسب و آماده در بازار موجود است . بصورت رول نیز هست ، که میتوانید اندازه شکل مورد نیاز را خود ببرید.ورق سنباده مخصوص دستگاه سنباده لرزان سه گوش

 ۵- دستگاه سنگ دو طرفه یک ابزار چند منظوره است . اگر فضای مناسب برای نصب و ثابت نگهداشتنش فراهم باشد . به تنهایی پاسخگوی انجام اغلب فعالیتها خواهد بود . حتی به راحتی میتوان از آن در ساخت یک دستگاه خراطی هم بهره برد .

دستگاه سنگ دو طرفه رو میزی

۶- دستگاه اره مویی آنچه در ابتدا در ذهن با شنیدن این نام متصور میشود . کمان اره مویی است . البته در واقع اساس کارهمان است ، که چند سالی نوع برقی آن ساخته شده . کارهای زیادی با آن قابل انجام است . از همه مهمتر سرعت انجام کارمیباشد . قواره کردن ، گردبری و برش زوایا ، روی چوب و رزین اپوکسی جامد ، با این وسیله به سهولت قابل انجام است .

دستگاه اره مویی برقی

۷- دستگاه پولیش :دستگاهی که منحصرآ برای پولیش باشد ، از تنوع زیادی برحوردارنیست . به استثنای دستگاههای بزرگ صنعتی و کاربردهای ویژه که از موضوع مقاله ما خارج هستند .ولی در مقابل اکثر ابزارهای برقی پرتابل نظیر : دریلها ، دستگاههای فرز ، سنگهای دو طرفه رومیزی و دستگاههای فرز مینییاتوری با واسطه یک تبدیل یا رابط به سهولت دارای قابلیت پولیش پیدا می کنند . لذا چند نوع از ابزارهای پولیش که روی دستگاههای فوق الذکر نصب میشوند را ،معرفی می کنیم .

دستگاه سنگ فرز با صفحه پولیش

صفحات پولیش از الیاف فشرده یا نمدی

پولیش کرکی مخصوص دستگتههای فرز مینییاتوری

صفحات پولیش

۸- ترچ گازی یکی از ابزارهای مهم در کار با رزین اپوکسی در مراحل پیشرفته است . اصطلاح ترچ ، برای سرپیکهای برش دستی و اتومات با گازهای مختلف و حتی برشهای سی ان سی بکار می رود . اما اخیرآ نوع پرتابل آن که به راحتی روی کپسولهای مشابه گاز فندک نصب میشوند ، بنام ترچ دستی در بازار موجود است . در مراحل مقدماتی کار با رزین اپوکسی یک فندک گازی با لوله فلزی بلند کافی میباشد .

تورچ گازی

گاز فندک لوله فلزی بلند

۹- سشوار صنعتی این دستگاه با سشوار خانگی نقاط مشترک فراوانی دارد ، ولی کارکردن با آن سختر و نیازمند مراقبت بیشتری است .زیرا حرارت تولیدی این دستگاه اصلآ در رنج حرارت سشوار خانگی نیست . ولی برای ساخت میز و قطعات بزرگ رزین اپوکسی ، وجودش اجتناب نا پذیر است .

سشوار صنعتی

۱۰-دستگاه چسب حرارتی یکی از ابتکارات قرن میباشد . این دستگاه در بسیاری از مراحل ساخت قطعات چوب و رزین اپوکسی کاربرد دارد .

دستگاه چسب حرتی

ابزارآلات دستی :

برای ساخت هر نوع قطعه دست سازی ، ابزارآلات دستی نقش کلیدی خود را ایفا میکند . دستگاههای برقی ایجا سهولت و سرعت در کار مینمایند ، ولی سازنده را بی نیاز از ابزارآلات دستی نمی کنند . لذا به ابزار دستی مورد نیاز در فعالیت مورد نظرمان می پردازیم .

۱- ابزارآلات عمومی :

این عنوان به ابزارآلاتی اطلاق میشود ، که برای همگان آشنا ، و تقریبآ در همه خانه ها تعدادی از آنها موجود است .

از جمله : انبردست ، پیچ گوشتی ، چکش ، دم باریک ، انبرقفلی ، تیغ موکت بری ، قیچی ، آچارآلن ، آچار تخت و رینگی ، و امثالهم .

ابزارآلات عمومی

۲- سوهانها :

سوهان یکی از ابزارهائیست که بشر از دیر باز نیاز به آنرا احساس ، و از سنگهای ناصاف و سخت اولین سوهانها را برای شکل دادن و صاف کردن ابزار و وسایل چوبی ، سنگی ، کچی و…. بکار برد .

سنگ سنباده های اولیه

بتدریج با کشف آهن سوهانهای امروزی شکل گرفت .در ساخت قطعات چوب و رزین هرچند وجود سنگ انگشتی و سنباده ها عمده کار را انجام میدهند . ولی در اجرای ابتکارات و خلاقیتها ، و رسیدن به یک شکل خاص وجود سوهانها اجتناب نا پذیر است .

سوهان تخت و سه گوش

۳- اره ها :

بشر همواره مشکل بریدن و قطع درختان را برای استفاده از چوبشان را داشت . از سنگهای تیز و تبرهای سنگی تنها وسیایلی بودند که بکار میبردند . و فقط از تنه باریک درختان جوان ، و شاخه ها برای رفع نیازها بخصوص ساخت سرپناه میتوانستند استفاده کنند . با رسیدن به عصر آهن تبرهای فلزی را به خدمت گرفت ، این وسیله را برای قرنها بکار برد و هم اکنون نیز کاربرد دارد.

تبر

ولی نیاز به استفاده از درب و پنجره همچنین مبلمان و دکوراسیون بخصوص بعد از خلق چرخ و ساخت گاری نیاز به اره برای تهیه تخته چوبی او را واداشت تا موفق به ساخت اره شد . اوایل قرن هفده اره های تسمه ایی که روی دو چرخ توانست بحرکت در آید راه اره های مدرن را باز کرد . از این زمان آثار چوبی ، در دکوراسیون کلیساها و خانه های اشرافی رواج یافت و صنعت نجاری وارد میدان جهانی شد . از طرفی بریدن فلزات ، سنگها و بسیاری مواد مصنوعی دیگر موجب پیدایش اره های متنوعی گردید . در ساخت قطعات چوب و رزین اپوکسی ، علی رغم بهره بردن از دستگاه اره مویی برقی ، وجود اره های دستی نیز لازم است .

اره دستی

 

۴- سنبــــــــاده ها :

بشر بعد از رسیدن به انواع سوهان ، برای صیقلی کردن سطوح چوبی و فلزی و مواد جامد مختلف خلآیی احساس میکرد . سوهانها پاسخگو نبودند . اوایل قرن بیستم با پیشرفت صنعت کاغذ و چسب ، دانه های ماسه و سیلیس با دانه بندیهای مختلف حلال مشکل شد . و ورقه ها و صفحات سنباده خلق گردید . بتدریج ترکیبات سیلیسی و فلزی تنوعی در ذرات خورنده برای ساخت سنباده های مختلف بوجود آورد . واین تنوع نیاز به وجود یک استاندارد جهانی داشت که بتوان سنباده مناسب را انتخاب کرد و تولید کنندگان نیز بر اساس آن حرکت کنند . در نتیجه استاندارد اروپایی بر اساس تعداد ذرات خورنده در اینچ مربع جهانی شد .

ورقهای سنباده

به معنی دیگر هر چه ذرات بزرگتر باشد تعداد کمتری در یک اینچ مربع جای میگیرد . و اصطلاحآ گفته میشود سنباده زبر تر است . لذا از حداقل تعداد ۱۲ عدد تا حدود بیش از ۱۵۰۰ عدد ذره در یک اینچ مربع طیف زبری تا نرمی سنباده ها را تعیین میکند. در زیر به رنجهای موجود در بازار می پردازیم .

– فوق زبــر ۱۲ تا ۴۰

– خیلی زبر ۴۰ تا ۸۰

– زبــــــــر ۸۰ تا ۱۲۰

– متــوسط ۱۲۰ تا ۱۵۰

– نــــــــرم ۱۶۰ تا ۲۰۰

– خیلی نرم ۲۲۰ تا ۳۸۰

– فوق نرم ۴۰۰ تا ۶۰۰

– سوپر نرم ۶۰۰ تا ۱۰۰۰

– صیقل دهنده ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰

_ سوپر صیقل  ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ برای کارهای خاص

۵- پولیش :

در بخش دستگاههای برقی این مقاله ، به دستگاههای پولیش پرداخته ایم .و در اینجا فقط به مورد بدون استفاده از ابزار ماشینی می پردازیم . بطور کلی در زمان پولیش کاری باید سطوخ مورد نظر را به مواد پلیش آغشته کنیم .این مواد خمیری یا مایع غلیظی میباشند ، که جلا دهنده هم نامیده میشوند .

خمیر پولیش

در روش دستی پارچه نخی یا الیافی از پنبه و یا الیاف دیگر ، با ماده پولیش آغشته و با فشار و سرعت اقدام به صیقل نمودن سطوح  مینمایند .

پارچه با کرک مصنوعی

تیکه پارچه جین کهنه

۶- ابزار سنجش مقادیر :

در این عنوان ابزارآلات فراوانی جای دارد ، که از موضوع فعالیت ما خارج میباشند . ولی به آنهایی که در ساخت قطعات چوب و رزین اپوکسی کاربرد دارند می پردازیم .

۶/۱- ترازوی دیجیتال ۲۰۰ تا ۵۰۰ گرمی .

ترازوی دیجیتال

۶/۲- متر فلزی ۲ تا ۵ متری .

۶/۳- خط کش فلزی ۳۰ سانتی .

۶/۴- گونیا فلزی ۲۰ تا ۳۰ سانتی .

۶/۵- تراز بنایی ۲۰ سانتی .

۶/۶- کولیس ۲۰ سانتی

قالبهای سیلیکونی :

قالبها نیز نوعی ابزار کار هستند . چه انواع آماده ، و چه نوع دست ساز خودتان .در این خصوص مفصل در مقالات سیلیکون چیست و آموزش ساخت قطعات چوب و رزین اپوکسی پرداخته ایم . لطفآ رجوع فرمائید .

قالبهای سیلیکونی زیورآلات

مواد و متریال مصرفی :

در ساخت قطعات چوب و رزین اپوکسی ، مواد و متریالی بکار میرود که مصرفی است ، و باید همواره مواظب موجودی آنها باشیم . لازم است یک مقدار استوک متناسب با حجم فعالیتی که داریم ، برای خود تعریف کنیم . تا در حین کار که همه چیز مهیاست مواجه با کمبود و نبود هیچکدام نباشیم .در ضمن در مقاله آموزش کار با چوب و رزین اپوکسی توضیخات بیشتری داده ایم . 

۱- رزین اپوکسی با هاردنر مربوطه

۲- رنگهای مختلف سازگار با رزین اپوکسی

۳- لیوان یکبارمصرف طلقی

۴- لیوان یکبار مصرف مقوایی

۵- چوب بستنی باریک

چوب بستنی

۶- خلال دندان چوبی

خلال دندان

۷- چسبهای نواری پهن و باریک پلاستیکی و کاغذی

۸- میله چسب حرارتی متناسب با سایز دستگاهی که دارید .

۹- چسب مایع نظیر قطره ایی ، چسب آهن ، چسب کاغذ و چسب چوب بیرنگ و سفید .

۱۰- ورق سنباده از سایزهایی که استفاده میکنید . و صفحات سنباده مخصوص دستگاه سنباده برقی که دارید .

۱۱- مواد پلیش یا جلاسنج .

۱۲- دستکش یکبار مصرف لاتکسی

۱۳- تینر فوری

۱۴- آستون

وسایل امکانات جنبی :

برای انجام هر فعالیتی در قدم اول نیاز به مکانی مناسب با یک سری امکانات لازم است .در زیر به این مطلب می پردازیم .

داشتن یک مکان ایده آل خواست هر هنرمند و هنرجویی است . مانند یک مغازه ، دفتر و کارگاهی مستقل . که قطعآ برای همه مقدور نیست . ولی اگر از محل سکونت خود و خانواده میخواهید استفاده کنید ، هیچ ایرادی ندارد ، حتی نزدیکی به خانواده مزایای زیادی هم دارد . ولی باید حداقلهای زیر را داشته باشد ، که موجب سلب آسایش دیگران نباشد . از طرفی آرامش هنرجو نیز با دخالت و دستکاری دیگران در مواد ، ابزار وکارهای در دست ساخت از بین نرود .

۱- محل دارای تهویه و ازامکانات سرد و گرم کردن برخوردار باشد .

۲- فضایی برای استقرار میز کار، و مانوردراطراف آن فراهم باشد

۳- روی میز یا در کنارش محلی برای استقرار قفسه و کشوهایی باشه که مواد و متریال خصوصآ انواع رنگها را بشود مستقر کرد . تابلویی مخصوص ابزاز و وسایل موجود باشد .

۴- در گوش راست میز یک گیره رو میزی نصب شود .

گیره قابل نصب در گوشه میز کار

۵- علاوه بر نور محل یک نور متمرکز با نصب یک چراغ مطالعه تآمین شود .

۶- فضایی متناسب با اندازه میز کار حداقل به ابعاد ۶۰ در ۴۰ برای کار کردن خالی باشد و چیزی در آنجا قرار نگیرد .

۷- یک صندلی پشت دار راحت که ارتفاعش قابل تنظیم باشد در جلو میز قرارگیرد .

۸- وجود یک جعبه پیریز برق چند خانه در محلی که دسترسی راحتی داشته باشد مستقر گردد .

۹- محل مناسبی برای آویزان نمودن و در دسترس قرار گرفتن فرز انگشتی ، دریل ، چسب حرارتی ، سشوار و امثالهم مد نظر باشد .

۱۰- درصورتیکه فضای بیشتر دارید . محلی را به نصب پایه دریل ،سنگ دو طرفه و دستگاه اره مویی اختصاص دهید .

۱۱- اگر قصد تولید میزها را داشتید ، بدیهیست که نیاز به فضای کارگاهی به حداقل مساحت ۵۰ مترمربع میباشد . در مقاله فلویدآرت مفصل در این خصوص جزئییات مطرح شده است .

میزکارگاهی خانگی

کارگاه خانگی

میزکارگاهی خانگی

 

میزکارگاهی خانگی

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
most voted
newest oldest
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
محمد
مرداد ۱۴, ۱۳۹۸ ۶:۳۰ ب.ظ

سلام وقتتون بخیر ببخشید شما این دستگاه سمباده نواری که عکسشو گذاشتین موجود دارین؟
اگر موجود ندارین لطفا اسم و مشخصاتش رو لطف کنید ممنون میشم.
اگر امکانش هست به ایمیل بنده بفرستید

حمید یعقوبی
شهریور ۲۵, ۱۳۹۸ ۳:۵۳ ب.ظ
Reply to  محمد

سلام شما به محصولات محک مراجعه کنید

Ali ghasemi
Ali ghasemi
اسفند ۵, ۱۳۹۸ ۴:۴۷ ب.ظ

سلام این مواردی که گفتید به صورت پکیج پیدا میشن یا باید دونه دونه پیدا کرد؟؟؟

لوییس
لوییس
فروردین ۲۳, ۱۳۹۹ ۲:۳۴ ق.ظ

اقای محترم داری میگی بری مغازه مکانیکی ام دی اف سازی باز کنی از این ارزونتر در میاد

فهرست